Om oss/Kontakt

 

Samhälle och Skola

i Flens kommun- Hör ihop!

En protestsida mot ett tänkt beslut i Flens Kommunstyrelse att genomdriva ett skolstruktur projekt och lägga ner flertalet skolor i kommunens orter utan att ha ett ordentligt underlag för samhällskonsekvenser, budget och målbild.

 

LÄS VAD SOM HÄNDER OCH KOMMENTERA PÅ BLOGGEN

 

Ortsutvecklingen ska bidra till positiv utveckling genom att de olika kommun-delarna stärks och till att Flens kommuns vision för 2019 kan förverkligas. I visionen lyfts orternas särprägel fram som en av kommunens stoltheter.

 

- flen.se

Klart att högstadiet skall vara kvar, det har ju format oss alla och se hur bra det har gått för oss trots att det varit en lång väg! :)

 

- Pernilla Pe Carlsson

Detta är

VÅR

röst!

 

 

 

 

 

 

 

 

Det här är vi och så här kommer du i kontakt med oss

 

Vi är en grupp föräldrar och medborgare som värnar och tror på en levande Flens kommun

  • Vi protesterar mot storskola i Flen och nedläggning av småskolor i våra orter.
  • Vi protesterar mot att Flens kommun skall bestå av en samling 'sovorter'

 

En dag strålade vädret och Flens kommun hade Färdplan Flen, man började så smått se resultaten av ortsutvecklingsprojekten och nu skulle man även satsa på skolan

 

Inte så dumt! tyckte nog de flesta av oss.

 

Sedan blev vi inbjudna att var med och påverka i skolprojektet- KUL tyckte vi....

 

...men det är någonstans här som man börjar förstå allvaret och att det inte var en medborgardialog som vi precis deltagit i...skolprojektets bild utåt är inte bara att kommunen skall ta ett ordentligt tag i skolan utan att man skall också ordentligt förändra strukturen i kommunen och göra stora ingrepp i våra barns vardag.

 

Medborgardialogens kraftiga medborgerliga motsättningar mot förslaget om skolstrukturförändringar togs med i förslaget främst som yttringar i form av 'oro hos föräldrarna'.

 

Bara ca en månad efter att förslaget klubbats igenom hos Barn och Ungdoms förvaltningen har Kommunalstyrelsen tänkt att ta beslut den 27 november. Detta utan att man följt upp Skolprojektet med en ordentlig undersökning och analys av vad detta kan innebära för kommunens ekonomi, invånare och fortsatta utveckling.

 

Vi föräldra är mer än chockade- nästan till förlamning och gjort som strutsen och doppat huvudet i sanden eller sprungit för livet!

 

Några av oss tänkte dock att nu får det vara NOG! och hoppas att du känner likadant.

 

 

Namn

Mail

Ort

Joakim Oskarsson

joakim@skolprojektet.com

 

Lena Ericson

lena@skolprojektet.com

 

Magnus Erixon

magnus@skolprojektet.com

 

Michaela/Douglas Cato-Guterstam

cato-guterstam@skolprojektet.com

 

Stefan Blomqvist

stefan@skolprojetet.com

 

Rolf Norin

rolf@skolprojektet.com

 

David Ericson

david@skolprojektet.com

 

Hanna Masis

hanna@skolprojektet.com

 

Berit Masis

berit@skolprojektet.com

 

Jon Philipsson

jon@skolprojektet.com

 

 

 

 

För att nå oss alla

info@skolprojektet.com

 

 

 

 

Vi är inte ensamna Vårt samhälle stödjer oss!

Malmabygdens Byarådet, Styrelsen för Malmabygdens Hembygdsgård, Dunker -Lilla Malma församling, Malmköpings IF, Malköpings Gymnasterna, Styrelsen för Malmköpings IBF , Malmköpings Alpina skidförening m fl

Vikten av en bra utbildning i Flens kommun

 

Det är verkligen viktigt att barnen får en bra utbildning i en fungerande och stimulerande skola. Det är också viktigt att man följer den lag som vi har i Sverige när det gäller skolan. Många av oss föräldrar anser att skolan är så viktig att vi gör viktiga livsval med barnens bästa för ögonen.

 

I Malmköping kunde vi tydligt se vad en stark vision, uttalad tydligt mål och handlingskraft kunde göra på kort tid med

den numera avsatta rektorn.

 

Det går att göra skolan bra utan att splittra kommunen!